Vlada Republike Srbije usvojila je dana 10. aprila 2020. godine Uredbu o utvrđivanju Programa finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 (u daljem tekstu: Uredba), koja je istog dana objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije”, br. 54/2020 i stupila je na snagu narednog dana.
Uredba je sastavni deo pravnog okvira za primenu programa ekonomskih mera koji za cilj ima smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom COVID-19 i njom je utvrđen Program finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 (u daljem tekstu: Program).
Za sprovođenje Programa u budžetu Republike Srbije namenjeno je 24 milijarde dinara. Program sprovodi Vlada u saradnji sa Fondom za razvoj Republike Srbije (u daljem tekstu: Fond).
Pravo na korišćenje sredstava po Programu imaju preduzetnici, zadruge, mikro, mala i srednja privredna društva koja su u većinskom privatnom ili zadružnom vlasništvu i koja obavljaju proizvodnu, uslužnu, trgovinsku i poljoprivrednu delatnost.
Sredstva po Programu ne mogu se koristiti za:
- organizovanje igara na sreću, lutrije i slične delatnosti;
- promet nafte i naftnih derivata;
- proizvodnju i promet bilo kog proizvoda ili aktivnosti, koje se prema domaćim propisima ili međunarodnim konvencijama i sporazumima smatraju zabranjenim.
Krediti za održavanje tekuće likvidnosti i nabavku obrtnih sredstava odobravaće se pod sledećim uslovima:
- rok otplate do 36 meseci koji uključuje grejs period do dvanaest meseci, ukupno trajanje kredita je do 12 meseci grejsa i do 24 meseca otplate;
- kamatna stopa je 1% na godišnjem nivou;
- krediti se odobravaju i vraćaju u dinarima;
- minimalni iznos kredita za jednog korisnika kredita sa povezanim licima za privredna društva je 1.000.000,00 dinara a za preduzetnike, zadruge i privredne subjekte registrovane u relevantnom registru 200.000,00 dinara;
- maksimalan iznos kredita za jednog korisnika kredita sa povezanim licima može biti:
- za preduzetnike i mikro pravna lica do 10.000.000,00 RSD,
- za mala pravna lica do 40.000.000,00 RSD i
- za srednja pravna lica do 120.000.000,00 RSD;
- instrumenti obezbeđenja urednog vraćanja kredita su:
- menica i menično ovlašćenje jemca/pristupioca dugu (ukoliko postoji jemstvo/pristupanje dugu drugog privrednog subjekta) i/ili
- hipoteka na nepokretnostima čija je tržišna vrednost 1:1 u odnosu na visinu odobrenog kredita i/ili;
- zaloga na opremi/pokretnim stvarima čija je tržišna vrednost 1:1 u odnosu na visinu odobrenog kredita i/ili;
- menica i menično ovlašćenje osnivača/akcionara dužnika;
- menica i menično ovlašćenje dužnika se obavezno dostavljaju uz neko od navedenih sredstava obezbeđenja.
Prijem zahteva za kredit po Programu se vrši dok se sredstva iz Programa ne utroše, a najkasnije do 10. decembra 2020. godine. Upravni odbor Fonda doneće odluke po primljenim zahtevima najkasnije do 31. decembra 2020. godine, i to do visine trenutno raspoloživih sredstava za realizaciju Programa.
Krajnji rok za realizaciju odobrenih sredstava je 31. mart 2021. godine.
Nadzor i kontrolu namenskog korišćenja sredstava vrši Fond. U realizaciji kontrole, tehničku podršku Fondu pruža Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije a.d. Užice i korisnik sredstava dužan je da im u svakom trenutku, od podnošenja zahteva do isteka tri godine od zaključenja ugovora, omogući kontrolu i uvid u dokumentaciju potrebnu radi potpunijeg sagledavanja zahteva i kontrole namenskog korišćenja kreditnih sredstava.
Ako imate pitanja u vezi sa ovom temom, pratite naše objave i/ili nas direktno kontaktirajte.