10. aprila Vlada Republike Srbije usvojila je uredbu čiji je osnovni cilj implementacija ranije planiranih ekonomskih mera radi ublažavanja ekonomskih posledica izazvanih pandemijom bolesti COVID-19. Sama uredba propisuje fiskalne pogodnosti i direktna davanja za privatni sektor koja se mogu realizovati pod uslovima propisanim ovom uredbom, kao i direktnu novčanu pomoć u iznosu od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti svim punoletnim građanima Republike Srbije.
FISKALNE POGODNOSTI ZA PRIVREDNE SUBJEKTE – PRAVNA LICA
Za privredne subjekte – pravna lica u privatnom sektoru (rezidentna pravna lica u smislu Zakona o porezu na dobit pravnih lica i rezidentni preduzetnici), uključujući i ogranke i predstavništva stranih pravnih lica, propisana je mogućnost odlaganja dospelosti za plaćanje poreza i doprinosa na zarade i naknade zarada do 04.01.2021. godine, akontacije poreza na dobit pravnih lica za mart, april i maj mesec 2020. godine do predaje konačne poreske prijave za porez na dobit pravnih lica za 2020. godinu, odnosno za obveznike sa poslovnom godinom različitom od kalendarske godine za poreski period koji započinje ili se završava u 2020. godini i za akontacije poreza na dobit koje dospevaju za plaćanje 15.04.2020. godine, 15.05.2020. godine i 15.06.2020. godine do predaje konačne poreske prijave poreza na dobit pravnih lica za odgovarajući poreski period.
Poreski obveznik koji se opredeli da koristi pogodnosti iz ove uredbe, podnosi Pojedinačnu poresku prijavu o obračunatim porezima i doprinosima (dalje u tekstu: Obrazac PPP-PD) za prihode iz radnog odnosa posebno od Obrasca PPP-PD za prihode van radnog odnosa, tako da se obezbedi da se na jednom Obrascu PPP-PD ne prijavljuju zajedno prihodi iz radnog odnosa i prihodi van radnog odnosa.
Pravna lica takođe imaju pravo na odlaganje plaćanja dospelih obaveza, čija je dospelost za plaćanje odložena u skladu sa ovom uredbom, na najviše 24 jednake mesečne rate bez plaćanja kamate za porez i doprinose na zarade i naknade zarada u visini obaveza čija je dospelost za plaćanje odložena i akontacije poreza na dobit pravnih lica u visini akontacija poreza na dobit pravnih lica čija je dospelost za plaćanje odložena, a najviše u visini konačne obaveze po osnovu poreza na dobit pravnih lica za 2020. godinu, odnosno za obveznike sa poslovnom godinom različitom od kalendarske, u visini konačne obaveze za poreski period koji započinje ili se završava u 2020. godini.
Važno je napomenuti da se doprinosi čije plaćanje je odloženo u skladu sa ovom uredbom smatraju plaćenim za svrhu ostvarivanja prava po osnovu zdravstvenog i penzijskog i invalidskog osiguranja, po osnovu ostvarivanja prava na finansijsku podršku porodici sa decom, kao i po osnovu ostvarivanja prava zbog nezaposlenosti.
Pravo na odlaganje poreskih obaveza u skladu sa ovom uredbom, kao velika pravna lica, nemaju: banke, društva za osiguranje i društva za reosiguranje, društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, davaoci lizinga, kao i platne institucije i institucije elektronskog novca.
USLOVI ZA KORIŠĆENJE FISKALNIH POGODNOSTI
Svi privredni subjekti u privatnom sektoru mogu da koriste propisane mere, pod uslovom da počev od 15.03.2020. godine pa do dana stupanja na snagu Uredbe, nisu smanjivali broj zaposlenih za više od 10%, ne računajućizaposlene koji su sa privrednim subjektom u privatnom sektoru zaključili ugovor o radu na određeno vreme pre 15.03.2020. godine za period koji se završava u periodu od 15.03.2020. godine, pa do dana stupanja na snagu Uredbe.
FISKALNE POGODNOSTI ZA PREDUZETNIKE
Preduzetnici i preduzetnici poljoprivrednici, koji porez na prihod od samostalne delatnosti plaćaju samooporezivanjem, a nisu se opredelili za isplatu lične zarade, pravo na odlaganje dospelosti za plaćanje akontacija poreza na prihod od samostalne delatnosti, kao i odlaganje plaćanja ovih obaveza, ostvaruju na isti način i pod istim uslovima kao i pravna lica. Takođe, odlaganje dospelosti za plaćanje poreza i doprinosa na zarade i naknade zarada svojih zaposlenih kao i odlaganje plaćanja ovih obaveza, preduzetnici ostvaruju na isti način i pod istim uslovima kao i pravna lica.
Ista pravila važe i za preduzetnike i preduzetnike poljoprivrednike koji porez na prihod od samostalne delatnosti plaćaju samooporezivanjem, a opredelili su se za isplatu lične zarade.
Preduzetnicima paušalcima se odlaže dospelost za plaćanje obaveza po osnovu akontacija poreza i doprinosa na prihode od samostalne delatnosti za mart, april i maj 2020. godine za 04.01.2021. godine i odlaže plaćanje ovih obaveza na 24 jednake mesečne rate, bez plaćanja kamate. Takođe, preduzetnik paušalac odlaganje dospelosti za plaćanje poreza i doprinosa na zarade i naknade zarada svojih zaposlenih i odlaganje plaćanja ovih obaveza ostvaruje shodnom primenom pravila koja se odnose na pravna lica u vezi sa odlaganjem dospelosti za plaćanje i odlaganjem plaćanja poreza i doprinosa na zarade i naknade zarade.
DIREKTNA DAVANJA PRIVREDNIM SUBJEKTIMA U PRIVATNOM SEKTORU
Preduzetnik, preduzetnik paušalac, preduzetnik poljoprivrednik, preduzetnik drugo lice, pravna lica koja su razvrstana kao mikro, mala i srednja, u skladu sa zakonom kojim se uređuje računovodstvo, kao i preduzeća koja su razvrstana kao velika pravna lica, mogu da ostvare pravo na uplatu bespovratnih novčanih sredstava iz budžeta u maju, junu i julu 2020. godine.
Iznos bespovratnih novčanih sredstava, na koji pravo polažu preduzetnik, preduzetnik paušalac, preduzetnik poljoprivrednik, preduzetnik drugo lice, pravna lica koja su razvrstana kao mikro, mala i srednja, određuje se:
- u maju 2020. godine u iznosu koji se dobija kao proizvod broja zaposlenih sa punim radnim vremenom za čije je zarade i naknade zarada podneo Obrazac PPP-PD za obračunski period mart 2020. godine i iznosa osnovne minimalne neto zarade za mart 2020. godine;
- u junu 2020. godine u iznosu koji se dobija kao proizvod broja zaposlenih sa punim radnim vremenom za čije je zarade i naknade zarada podneo Obrazac PPP-PD za obračunski period april 2020. godine i iznosa osnovne minimalne neto zarade za mart 2020. godine;
- u julu 2020. godine u iznosu koji se dobija kao proizvod broja zaposlenih sa punim radnim vremenom za čije je zarade i naknade zarada podneo Obrazac PPP-PD za obračunski period maj 2020. godine i iznosa osnovne minimalne neto zarade za mart 2020. godine.
Sa druge strane, iznos bespovratnih novčanih sredstava na koji pravo polažu velika pravna lica dobija se kao proizvod iznosa 50% minimalne neto zarade za mart 2020. godine i zbira broja:
- zaposlenih sa punim radnim vremenom za koje je doneto rešenje o prekidu rada počev od 15. marta 2020. godine u skladu sa članom 116. Zakona o radu („Službeni glasnik RS”, br. 24/05, 61/05, 54/09, 32/13, 75/14, 13/17 – US, 113/17 i 95/18 – u daljem tekstu: Zakon o radu) i za koje je poslodavac – veliko pravno lice podneo Obrazac PPP-PD ;
- zaposlenih sa punim radnim vremenom kojima je doneto rešenje o prekidu rada počev od 15. marta 2020. godine u skladu sa članom 117. Zakona o radu, po osnovu rešenja nadležnog državnog organa donetog u vezi sa bolešću COVID-19 i za koje je poslodavac – veliko pravno lice podneo Obrazac PPP-PD.
Iznos bespovratnih novčanih sredstava isplaćuju se velikim pravnim licima:
- u maju 2020. godine u iznosu proizvoda 50% osnovne minimalne neto zarada za mart 2020. godine i broja zaposlenih iz stava 1. ovog člana uvećanog u skladu sa stavom 2. ovog člana, za čije naknade zarada je poslodavac – veliko pravno lice podneo Obrazac PPP-PD za mart 2020. godine;
- u junu 2020. godine u iznosu proizvoda 50% osnovne minimalne neto zarade za mart 2020. godine i broja zaposlenih iz stava 1. ovog člana uvećanog u skladu sa stavom 2. ovog člana, za čije naknade zarada je poslodavac – veliko pravno lice podneo Obrazac PPP-PD za april 2020. godine;
- u julu 2020. godine u iznosu proizvoda 50% osnovne minimalne neto zarada za mart 2020. i broja zaposlenih iz stava 1. ovog člana uvećanog u skladu sa stavom 2. ovog člana, za čije naknade zarada je poslodavac – veliko pravno lice podneo Obrazac PPP-PD za maj 2020. godine.
GUBITAK PRAVA NA KORIŠĆENJE POGODNOSTI
Do gubitka prava na korišćenje fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja propisanih ovom uredbom može doći ukoliko u periodu od 15.03.2020. godine pa do isteka roka od 3 meseca od poslednje isplate direktnih davanja, privredni subjekt smanji broj svojih zaposlenih za više od 10% ne računajući zaposlene koji su sa privrednim subjektom u privatnom sektoru zaključili ugovor o radu na određeno vreme pre 15.03.2020. godine za period koji se završava u periodu od 15.03.2020. godine do isteka roka od 3 meseca od poslednje isplate direktnih davanja.
PDV TRETMAN PROMETA BEZ NAKNADE ZA ZDRAVSTVENE SVRHE
Obveznici PDV koji bez naknade izvrše promet dobara, odnosno usluga Ministarstvu zdravlja, Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, odnosno zdravstvenoj ustanovi u javnoj svojini oslobođeni su od plaćanja PDV i imaju pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu tog prometa.
Oslobođenje od plaćanja PDV primenjuje na sve isporuke sa danom prometa u periodu od dana uvođenja do dana prestanka vanrednog stanja u Republici Srbiji.
ZABRANA ISPLATE DIVIDENDE
Privredni subjekti u privatnom sektoru koji se opredele za korišćenje mera predviđenih ovom uredbom, odnosno za korišćenje fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja iz budžeta privrednim subjektima u privatnom sektoru, ne mogu isplaćivate dividende do kraja 2020. godine. U suprotnom, gube pravo na korišćenje mera predvićenih ovom uredbom.
Za sve dodatne vesti i objave i pratite naš COVID-19 blog, a ukoliko imate dodatnih pitanja, budite slobodni da nas kontaktirate.