Većina mera odnosi se na poreske olakšice za kompanije koje imaju intelektualno vlasništvo registrovane u Srbiji, kao i kompanije koje se bave istraživanjem i razvojem u Srbiji.
Ministarstvo finansija objavilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit. Ovim nacrtom je predloženo nekoliko novih mera i ukidanje postojećih, od kojih su neke relevantne za IT kompanije i startap kompanije.
Većina mera odnosi se na poreske olakšice za kompanije koje imaju intelektualno vlasništvo registrovano u Srbiji, kao i kompanije koje se bave istraživanjem i razvojem u Srbiji i poreske olakšice za kompanije koje investiraju u srpske startap preduzeća.
Štaviše, koristi za IT kompanije i startap će imati direktan uticaj na to kako će se te mere primeniti u praksi i koliko će se procedura korišćenja ovih olakšica pojednostaviti za male kompanije koje posluju u Srbiji.
Odbici za istraživanje i razvoj
Prema članu 22g novog zakona, poreskim obveznicima se može izračunati troškove istraživanja i razvoja u Srbiji kao poreske olakšice za potrebe dvostrukog oporezivanja. Uključeni su svi troškovi koji se odnose na projekte istraživanja i razvoja: troškovi zarade, materijala, nabavke nematerijalne i materijalne imovine, zakup materijala, savetodavne usluge, troškovi prava intelektualne svojine i troškovi amortizacije.
Nacrt zakona definiše istraživanje i razvoj na sledeći način:
Istraživačke aktivnosti se smatraju; originalna ili planirana istraživanja preduzeta sa ciljem sticanja novih naučnih ili tehničkih saznanja i razumevanja. Oni se takođe definišu kao primena novorazvijenih istraživanja ili primena neke druge naučne metode ili proizvodnja novih, značajno poboljšanih materijala, uređaja, proizvoda, procesa, sistema ili usluga, koji su namenjeni za upotrebu pre komercijalne proizvodnje.
Specijalni poreski tretman prihoda od intelektualne svojine
Član 25b, koji predviđa smanjenje poreske osnovice za 80% prihoda ostvarenog na osnovu „kompenzacije za eksploataciju deponovanog dela zaštićenog autorskim pravima ili predmeta srodnih prava“, dodat je Zakonu.
Kvalifikovani prihod isključen je iz poreske osnovice, umanjen za iznos ukupnih istorijskih ili tekućih troškova koji se odnose na porez u vezi sa istraživačkim i razvojnim aktivnostima što rezultira stvaranjem tog dela zaštićenog autorskim pravima ili predmeta srodnih prava.
Poreski obveznik je dužan da ove prihode zasebno predoči u svom poreskom bilansu, kao i da na zahtev poreske uprave pripremi posebnu dokumentaciju na način i u obliku koji propisuje ministar finansija.
Poreska olakšica za ulaganje u novoosnovane startapove
Član 50j ima za cilj da olakša pristup startapima kapitalu, kao i da olakša drugim kompanijama da ulažu u startapove. Predloženi amandman predviđa da poreski obveznik koji investira u kapital novoosnovanog preduzeća koje obavlja inovativne delatnosti priznaje pravo na poreski kredit u visini od 30% od uloženog iznosa (uz ograničenje od oko 847k EUR poreskog kredita) .Novoosnovana kompanija koja obavlja inovativne aktivnosti smatra se kompanijom koja nije aktivna duže od tri godine i koja uglavnom obavlja inovativnu delatnost u smislu zakona kojim se uređuje inovaciona delatnost (aktivnosti koje se preduzimaju na stvaranju novih proizvoda, tehnologija, procesa i usluge ili značajne promene postojećih, u skladu sa potrebama tržišta).Pored toga, postoji pet dodatnih uslova koje kompanija mora ispuniti da bi se kvalifikovala kao novoosnovana inovativna kompanija, što je uključeno u nacrt zakona.
Priznavanje troškova marketinga u punom iznosu
Do sada se svaki dinar uložen u reklamiranje koji prelazi 10 procenata bruto prihoda te godine tretira kao profit kompanije. Ovo će biti rešeno ako novi nacrt zakona bude usvojen u svom trenutnom obliku.Konkretno, deo člana 15. Zakona o porezu na dohodak koji se odnosi na troškove reklamiranja i propagande biće isključen i marketinški troškovi biće priznati u punom iznosu.Kompletne očekivane promene mogu se naći na vebsajtu Ministarstva finansija – http://www.mfin.gov.rs/pages/article.php?id=14057Ako imate bilo kakvih pitanja ili su vam potrebne dodatne informacije, obratite se gđi Sanja Stevanović-Polovina, menadžeru finansija i poreza u kompaniji ZS TAX & Consulting doo, na sanja.stevanovic@zstax.rs.