Sam početak 2023. godine obeležio je početak primene Zakona o izmenama i dopunamaZakona o porezu na dohodak građana („Sl. glasnik RS“, br. 138/2022) koji je usvojen u decembu prošle godine.
Ovim Zakonom je došlo do izmena postojećih odredbi i to u onim delovima koji se odnose nastopu doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, doprinose za obavezno socijalno osiguranje na prihode od ugovorene naknade, produžetak roka važenja olakšica za novozaposlene, kao i produžetak roka za prijavu na paušalno oporezivanje. Dodatno, predviđena su i dva nova modela oporezivanja prihoda od ugovorenih naknada za koje se porez plaća samooporezivanjem (freelance).
Ipak, kao najbitnija promena za poreske obveznike se javlja način prijavljivanja i plaćanja godišnjeg poreza na dohodak građana. Počev od godišnjeg poreza na prihode koji su ostvareni u 2022. godini, godišnji porez na dohodak građana će se prijavljivati i plaćati samooporezivanjem umesto po rešenju Poreske uprave.
Tačnije, predviđeno je da će prvo Poreska uprava, najkasnije do 1. aprila godine koja sledi godini za koju se utvrđuje godišnji porez na dohodak građana, po službenoj dužnosti postaviti prijavu na portal Poreske uprave i to na osnovu raspoloživih podataka iz službenih evidencija.
Kako će takva prijava praktično predstavljati nacrt, poreski obveznik je dužan da izvrši eventualne izmene i dopune poreske prijave preko portala Poreske uprave i da nakon toga podnese takvu poresku prijavu isključivo elektronskim putem. Kako nije dolazilo do izmena u pogledu roka za podnošenje poreske prijave i plaćanja godišnjeg poreza, poreski obveznici su dužni da kako podnošenje, tako i plaćanje izvrše do 15. maja naredne godine za prethodnu kalendarsku godinu.
U slučaju da poreski obveznik ne podnese poresku prijavu u predviđenom roku, Poreska uprava će po službenoj dužnosti podneti poresku prijavu za tog poreskog obveznika u skladu sa dostupnim podacima, ali će takvo nepostupanje za sobom povući i prekršajnu odgovornostporeskog obveznika u skladu sa odredbama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
U 2023. godini navedena izmena će se odnositi na fizička lica koja su ostvarila dohodak u 2022. godini u iznosu većem od 3.719.376 dinara budući da taj iznos predstavlja neoporezivi iznos iznad kog u ovoj godini nastaje obaveza podnošenja prijave za godišnji porez na dohodak građana i to kako za dohodak rezidenata Republike Srbije ostvaren na teritoriji Republike i u drugoj državi, tako i za dohodak nerezidenata ostvaren na teritoriji Republike.
Iako je preostao kratak vremenski period do prve primene ove izmene Zakona u praksi, još uvek su otvorena brojna pitanja povodom načina funkcionisanja same procedure, poput ispunjenja određenih uslova na strani poreskih obveznika koji su neophodni da bi uopšte mogli da podnesu prijavu elektronskim putem (npr. postojanje Kvalifikovanog elektronskog sertifikata koji je trenutno neophodan uslov kako bi poreski obveznik pristupio elektronskim servisima Poreske uprave).
Kako za sada sama procedura nije jasno definisana, te kako i sama Poreska uprava još uvek čeka uputstva Ministarstva finansija, za sada se preporučuje obveznicima da budu u toku sa izmenama na tom polju, odnosno da se obrate svojim poreskim savetnicima kako bi u okviru zakonskih rokova dobili relevantne informacije i bili u mogućnosti da blagovremeno podnesu prijavu.